Mid-Century Modern | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Mid-Century Modern

Styl w architekturze, wnętrzarstwie, wzornictwie, który rozwinął się w latach 1933-65. Swoje źródło ma w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest uznawany za jeden z najbardziej wpływowych i znaczących trendów na świecie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Jeśli jesteście na Facebooku i interesujecie się designem, to zapewne znacie fanpage amerykańskiej grupy miłośników designu z lat 50.  „Mid-Century Modern”.  Jej członkowie umieszczają tam zdjęcia swoich znalezisk — wyszperanych na targach, na śmietnikach i u ubogich krewnych — sof, meblościanek, foteli i stołów. I naprawdę, wśród perełek za 50 dolarów można znaleźć czasem szafkę projektu Paula McCobba, sofę Brazylijczyka Zanine Caldasa czy Tulip Chair Eero Saarinena. Wnętrza, które prezentują fani na tej facebookowej stronie rzadko są jedynie inspirowane latami 50. To apartamenty bezpośrednio przeniesione w XXI wiek z tamtych czasów, w których z „epoki” są nie tylko meble, ale i tapety, dywany, wazony. Czysty obłęd!

 

Absolutna klasyka gatunku. Wnętrza domu „The Kirkpatrick House” zaprojektowanego w 1955 roku przez George'a Nelsona.


Wśród fanów „Mid-Century Modern” jest bardzo wielu Polaków. A w polskich mieszkaniach — coraz więcej mebli inspirowanych tym stylem. Oczywiście, w europejskich wnętrzach amerykańskie wzornictwo miesza się z duńskim i z polskim, które są dobrze i godnie reprezentowane w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na wystawach wzornictwa.

 

Wnętrze warszawskiego sklepu z duńskim designem Komplet. Fot. Sklep Komplet.


Więc jakie powinny być meble i dodatki wnętrzarskie, by wpisać się w konwencję? Meble (na cienkich, zwężanych ku dołowi nóżkach) powinny być wykonane z fornirowanego drewna — szczególnie popularne są meblościanki oraz radiole, siedziska  — proste (brrrr, niektóre sofy formą przypominają dworcowe ławki), dodatki — ze szkliwionej gliny, kolorowego szkła, a lampy zwracające uwagę wyrafinowaną formą.


W księgarniach pojawiła się właśnie książka Beaty Bochińskiej „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztuke użytkową”. To  poradnik nie tylko dla zwariowanych kolekcjonerów, lecz po prostu dla wszystkich, którzy kochają design. Pełno w nim praktycznych porad i pomocnych ilustracji. Z nim na pewno łatwiej będzie urządzić wnętrze z prawdziwym, supermodnym designem w stylu vintage.


Czas generowania strony: -1711712706,91s