Sztukaterie

Anna Broniek-Rucińska / 2016-10-31 /

Sztukaterie nawiązują do wielowiekowej tradycji i wprowadzają do naszych wnętrz pałacową elegancję. Czy jednak zarezerwowane są tylko dla klasycznych gustów? Zdecydowanie nie. Dziś świetnie sprawdzają się również w nowoczesnych aranżacjach. 


 

W architekturze i wnętrzarstwie stosowane od dawien dawna. Znamy je z wycieczek do bogato zdobionych zamków i pałaców, widujemy w tradycyjnie urządzonych starych kamienicach. Błędem byłoby jednak sądzić, że są jedynie reliktem przeszłości – dziś cieszą się coraz większym powodzeniem. Urzekają wielością form i znajdują zastosowanie w klasycznych, eklektycznych, a także nowoczesnych wnętrzach.

 

Arketipo Square Space

Fot. Arketipo.

 

Rasch

Fot. Rasch.

 


OKIEM ARCHITEKTA

Marta Gawlicka / www.hshmg.pl

 

Sztukaterie: elementy dekoracyjne, montowane do podłoża (ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności... STOP. Wystarczy tej teorii. Jeśli nie jesteśmy pasjonatami, taka wiedza nam wystarczy. Na ten temat napisano mnóstwo, a w dobie internetu nawet nie musimy iść do biblioteki. Sztukateria jest jak makijaż u kobiety: musi być dobrze wykonana, aby zdobić. Musi też być stosowna, ma tworzyć zgraną całość z resztą wnętrza. Bez względu na to, czy będzie motywem przewodnim stylizacji, czy jej pięknym dopełnieniem, nie może konkurować z innymi ozdobami. Koniecznie też musi pasować do właściciela, dlatego zastanówmy się, czy będziemy ją czasem odkurzać (kurz na pewno będzie osiadał), czy mamy małe dzieci i zwierzęta, które mogą ją uszkodzić (nie róbmy wtedy na ścianach tańszej styropianowej wersji). I na koniec: musi być proporcjonalna - inaczej będzie wyglądać dziwacznie. A wracając do teorii, przeżywa właśnie renesans.


 

Najprostszym i najczęściej spotykanym zastosowaniem sztukaterii są gzymsy i cokoły – listwy położone na styku ścian z sufitem i podłogą dają efekt eleganckiego wykończenia wnętrza. W zależności od ulubionego stylu: zdobne i bogate ornamentyką, bądź spokojniejsze, delikatnie podkreślające wybrane fragmenty aranżowanej przestrzeni. Podpowiedź: oprócz swej funkcji dekoracyjnej mogą posłużyć też do ukrycia karniszy od zasłon, przewodów lub dodatkowych źródeł światła. 

 

Orac Decor Book p14 C344

Fot. Realizacja z wykorzystaniem produktów marki Orac Decor: Artson, Londyn.

 

NMC AD21 midres

Fot. Listwa przysufitowa Arstyl AD21 marki NMC.

 

NMC AD21 FD21 b midres

Fot. Eklektyczna aranżacja z wykorzystaniem listwy sufitowej Arstyl AD21 i przypodłogowej Wallstyl FD22 marki NMC.

 

Rozety stanowią efektowne tło dla lampy, ale mogą też być stosowane niezależnie, jako pojedynczy ozdobny plafon, bądź ciekawie skomponowana grupa ozdób – także na ścianach, nie tylko na suficie. W wersji klasycznej występują przeważnie w motywach kwiatowych, współcześnie projektowane również w bardziej minimalistycznych, geometrycznych kształtach.  

       

Levis

Fot. Powtórzony motyw rozety stał się dominantą tego wnętrza. Levis.

 

loft L4 CS5 FD15 2 midres

Fot. Nowoczesna, geometryczna rozeta Arstyl CS5 marki NMC.

 

loft L4 CS5 FD15 midres

Fot. Rozeta Arstyl CS5 w połączeniu z listwami Wallstyl FD15 marki NMC.

 

Listwy ścienne dają wielorakie możliwości uszlachetnienia naszego wnętrza. Z ich pomocą stworzymy na ścianach małe i duże „dzieła sztuki”, których treścią może być wzorzysta tapeta, kontrastowy kolor  lub tylko wyróżniająca się faktura. Mogą być oryginalną ramą dla lustra, okna, kominka czy telewizora. Najprostsze nawet drzwi, obwiedzione zdobioną sztukateryjną listwą, nabiorą wyjątkowego charakteru. Możemy obramować wnękę lub ścienną szafę, bądź użyć listew jako samodzielnych elementów dekoracyjnych. Ograniczeniem jest tu jedynie nasza wyobraźnia.

 

Manoir fleuri Orac

Fot. Manoir Fleuri, Francja - kluczowym elementem wnętrza są produkty marki Orac Decor.

 


OKIEM ARCHITEKTA

Danuta Wojdygo-Ryfa / INTERIOR DESIGN

 

Danuta Wojdygo Ryfa 24 10 2016

Sztukateria kojarzona dotychczas z wnętrzami  klasycznymi z powodzeniem znajduje zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach. Użycie takich detali jak fasety, listwy naścienne, pilastry, czy cokoły daje nam możliwość indywidualnego kształtowania przestrzeni i sprawia, że wnętrze zyskuje stylowy i elegancki wygląd. Sztukateria może być zastosowana na każdym etapie użytkowania obiektu. Świetnie sprawdza się jako dodatkowy element podczas remontu lub choćby liftingu wnętrza. Dzięki sztukaterii każde wnętrze może ulec szybkiej metamorfozie. Umiejętne zastosowanie elementów dekoracyjnych wraz  z kolorem sprawi, że pomieszczenie optycznie zyska na wysokości, czy głębi. Listwy mogą być pomocne w ukryciu wad pomieszczenia, takich jak nierówne ściany czy kable natynkowe. Dawniej, aby wzbogacić wnętrze stosowano sztukaterię gipsową. Obecnie możemy zastosować także równie efektowną sztukaterię poliuretanową – powszechnie dostępną w wielu ciekawych wzorach, łatwą w montażu i odporną na uszkodzenia.


Tradycyjnie sztukaterie odlewane są z gipsu, obecnie zaś również z lżejszych i tańszych tworzyw – poliuretanu czy styropianu. Współczesna sztukateria to też nowoczesne, graficzne wzory, które doskonale pasują do współczesnych wnętrz i pozwalają na żonglowanie stylistykami.

 

Orac Decor Elegance L 06

Fot. Sztukateria zaprojektowana przez Ulfa Moritza dla marki Orac Decor.

 

Orac Decor Blackfolio L 00

Fot. Blackfolio – kolekcja by Ulf Moritz, Orac Decor.

 

Orac Decor Glamour L 06

Fot. Dekoracje ścienne w klimacie glamour – Ulf Moritz dla Orac Decor.

 

A na koniec ciekawostka: na rynku dostępne są również przestrzenne tapety z dużym powodzeniem udające sztukateryjne panele. Fragment ściany oklejony taką tapetą i obwiedziony ozdobną ramą z pewnością doda klasycznego wyrazu naszemu wnętrzu. I o to chodzi.

 

GL3101 ROYAL ambient

Fot. Wielkoformatowa grafika ścienna marki Glamora, Royal Ambient.

 

GLDV20A FILICUDI ambient

Fot. Grafika marki Glamora, Filicudi Ambient.

 

Inne trendy

Wydawnictwo

P.H. MAM Sp. z o.o.
Zgórsko, ul. Leśna 31
26-052 Nowiny