Vintage

Aleksandra Laudańska / 2016-08-01 /

Słowo vintage ma kilka znaczeń. W winiarstwie oznacza wino z dobrego rocznika, w przypadku przedmiotów znaczy: „stary, zabytkowy, klasyczny”. Natomiast vintage w urządzaniu wnętrz to ukłon w stronę lat 50, 60 i 70. i czerpanie z dorobku oraz stylistyki tych dekad. Nie tylko umowne, ale i dosłowne – z wykorzystaniem oryginalnych mebli. Wiele przedmiotów, które powstały dziesiątki lat temu, dotrwało w dobrym stanie do dziś i – po renowacji – nadal pełnią swoją użytkową i estetyczną rolę. Stanowiąc niebanalny i niepowtarzalny wystrój współczesnych wnętrz. 


 

Loft Kolasinski Marcin Wyszecki Komoda 2016 1

fot. Komoda i stolik projektu Loft Kolasinski © Marcin Wyszecki 

 

vitra

fot. Vitra, kolekcja 2016/2017.

 

Co jest atrakcyjnego w meblach vintage? Najczęściej są one po prostu świetnie zaprojektowane. Przełom lat 50. i 60. to złote lata wzornictwa na Zachodzie. Wiele projektów z tego okresu przeszło do historii jako ikony designu, a niektóre są produkowane do dziś. W Polsce w tym czasie, pomimo siermiężności, jaką niósł ze sobą komunizm, było podobnie – rozkwitał Instytut Wzornictwa Przemysłowego prowadzony przez Wandę Telakowską (pionierkę polskiego designu), a fabryki produkowały wygodne i estetyczne meble, które z powodzeniem zastąpiły te przedwojenne – masywne i ciężkie. 

 

Wood and Paper

fot. komoda autorstwa Wood & Paper.

 

Wood Paper

fot. zestaw projektu studia Wood & Paper.

 

Charakterystyczne kształty mebli z tego okresu – nie dość, że miłe dla oka – dziś często kojarzą się nam z dzieciństwem. W domach naszych rodziców i dziadków – kultowe dziś - fotele ”366” Józefa Chierowskiego były często standardowym wyposażeniem. Tak jak lampy połączone ze stolikiem i koszem na gazety, stoliki „nerki”, retro radia czy radiole. Chcemy je mieć (lub rzeczy do nich podobne), żeby przywołać beztroskie czasy. Wiedzą to producenci i oferują nowe sprzęty stylizowane na vintage’owe (np. radio Philips, stolik Paged’u), a czasami wręcz wracają do produkcji archiwalnych wzorów (np. polska firma Vzór produkuje trzy modele foteli zaprojektowanych w latach 50. przez Romana Modzelewskiego). Jednocześnie pasjonaci wyszukują na pchlich targach i w starych mieszkaniach meblarskie perełki, by przywrócić im dawny blask, a potem wystawić na sprzedaż (znajdziesz je na przykład tu: www.patyna.pl, www.refre.pl, www.deca.com.pl, www.deskadesign.eu, www.facebook.com/VintageStoreMokotow).

 

366 TWEED Armchair 366 CONCEPT 260532 rel3185404a

 fot. ikona polskiego designu - fotel 366 od 366 concept.

 

Danuta Wodarska Two or treee things

fot. stoliki Two or tree things Danuty Włodarskiej nagrodzone w plebiscycie Must Have 2016.

 

Purpura Loft Szczecin

fot. kafle Purpura w aranżacji studia Loft Kolasiński.

 

Cztery deski kuchnia

fot. stylizowana kuchnia zaprojektowana przez CzteryDeski.

 

Jednak meble to nie wszystko. Charakter wnętrzu nadaje też kolorystyka, użyte materiały wykończeniowe, ozdoby, bibeloty. W stylizacji vintage będą to naturalne odcienie drewna ożywione czystymi kolorami i neonowymi dodatkami, tkaniny o abstrakcyjnych wzorach i pamiątki „z epoki”. Takie jak ebonitowe wyłączniki światła, syfony, butelki z ceramicznym korkiem czy emaliowane plakietki z – zabawnie dziś brzmiącymi – hasłami (tego typu dodatki znajdziesz na portalu Allegro i w sklepach www.pantuniestal.com, www.spodlady.com)

 

Jim Thompson Butterfly House

fot. tapeta i tkaniny marki Jim Thompson z kolekcji Butterfly House.

 

 

Jim Thompson Tea Party

fot. Jim Thompson kolekcja Tea Party.


I tu dochodzimy do sedna: urządzanie wnętrza w duchu vintage wymaga luzu, poczucia humoru, chęci łamania konwencji. Chcesz przywołać ducha lat 60.? Mieszaj style, odważnie łącz kolory i faktury, wyszukuj meble, których widok sprawia ci przyjemność. Nie trzymaj się sztywno odgórnych założeń. Vintage jest emocjonalny i irracjonalny. Nawet jeśli fotel „z epoki” poraża racjonalną ergonomią.

 

Jim Thomson No.9

fot. tkaniny z kolekcji No. 9 Jima Thompsona.

Inne trendy

Wydawnictwo

P.H. MAM Sp. z o.o.
Zgórsko, ul. Leśna 31
26-052 Nowiny