DekorianHome
Justyna Smolec
Projektantka

Justyna Smolec

Justyna Smolec jest właścicielką biura projektowego Justyna Smolec architektura & design, w którym powstają projekty wnętrz dla klienta indywidualnego (mieszkania, domy, rezydencje) oraz obiekty użyteczności publicznej (hotele, spa, restauracje, biura, apartamenty pokazowe itp). Od kilku lat w pracowni przygotowywane są także projekty architektury. Z wykształcenia architekt, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej, od 2001 roku tworzy autorskie projekty wnętrz w zakresie kompleksowego prowadzenia inwestycji od projektu do realizacji wraz z nadzorem autorskim. Opracowania często obejmują także projekty mebli i lamp na  indywidualne zamówienie.

Od wielu lat współpracuje z magazynem „Dobre Wnętrze” jako ekspert, bierze udział w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz prowadzi wykłady. Lubi wyzwania więc tematy w jakie się angażuje są interesujące i rozwijające.

Pracuje w Polsce i za granicą. Najbardziej znane realizacje autorstwa Justyny Smolec to wnętrza apartamentów pokazowych Qbik Woronicza w Warszawie i loftów de Girarda w Żyrardowie oraz Villa Park Spa & Med w Ciechocinku.

Więcej: www.justyna-smolec.com

 

 

Najbliższy jest mi kierunek...  Industrialny. Przez to, że wychowałam się i studiowałam architekturę na Śląsku, cały czas przyciąga mnie swoim mocnym i szczerym wyrazem. Natomiast projektuję wnętrza bardzo indywidualne, dostosowane do potrzeb ludzkich i kontekstu miejsca. Takie spojrzenie daje dużo szersze możliwości.

W projektowaniu najtrudniejsze jest...  Przeprowadzenie procesu realizacji, utrzymanie terminów, gdzie zależni jesteśmy od dostawców i wykonawców.

W projektowaniu najprzyjemniejsze jest... Sam proces kreowania przestrzeni, to że tworzymy otoczenie, w którym ludzie dobrze się czują. To, że lubią wracać do zaprojektowanych przez nas miejsc, które są funkcjonalne i piękne. Jest to duża satysfakcja.

Inspiracją w pracy jest dla mnie... Dynamika miejskiego życia, harmonia natury, wolność sztuki i ekspresja tańca, ale przede wszystkim człowiek i jego potrzeby.

W polskich projektach najbardziej przeszkadza mi... Nadmierna przesada, głównie w dekoracji, brak funkcjonalności, kopiowanie i nadużycie koloru ecru.

Marka, która mnie nieustająco zachwyca to... Vibia. Oświetlenie traktują niedosłownie, plastycznie. Poprzez światło tworzą klimat wnętrza. Wykorzystują grę światła i cienia. A ich lampy są wyjątkowe, często zaskakujące. Projektanci firmy Vibia mają świeże spojrzenie na obiekt, jakim jest lampa.

Moim ulubionym kolorem jest... Kolorowy. Najważniejsza jest dla mnie równowaga kolorów zimnych i ciepłych we wnętrzu. Dzięki niej uzyskujemy harmonijne i naturalne miejsce, pozytywnie wpływające na człowieka. Uważam, że wszystkie kolory są dobre, tematem do dyskusji są ich zestwienia.

Mój ulubiony zagraniczny architekt to... Tadao Ando i Peter Zumthor, którzy w sposób bardzo mi bliski odczuwają i rozumieją architekturę. Mam podobną wrażliwość, sposób widzenia i obserwację świata. Cenię ich, ponieważ najtrudniej jest zaprojektować coś co jest proste a niesie przy tym mocny przekaz, który opiera się na głębokiej analizie.

Mój faworyt wśród designerów produktów wnętrzarskich... Jest ich kilku, ale to ci, którzy zarówno pracują z przestrzenią jak i z produktem. Klasyk to Mies van der Rohe, a z żyjących Konstantin Grcic czy Karim Rashid.

Gdybym nie została architektem wnętrz niewątpliwie byłabym... związana z kreacją i sztuką wizualną. Interesuje mnie jednak praca, która jest pożyteczna dla człowieka. Mogłabym być zatem lekarzem albo psychoterapeutą. Myślę, że bez względu na to czym bym się zajmowała, robiłabym to z zaangażowaniem i sukcesem :)

ZOBACZ PROJEKTY

Czas generowania strony: 0,01s