Koniec ciemności | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Koniec ciemności

Światło i jasność od zawsze łączono z boską potęgą, ciemność zaś była postrzegana przez człowieka jako jedno z największych zagrożeń. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w średniowieczu kolacja w pomieszczeniu oświetlonym zaledwie kilkoma świecami była luksusem.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Dziś nie martwimy się już o to, czy będzie jasno a skupiamy się na tym, by było pięknie i nastrojowo. Samo światło przestało być dostępnym dla niewielu obiektem kultu. Dlatego, aby wyróżnić się z tłumu musimy zadbać o dobry design.

 

W ROLI PIERWSZOPLANOWEJ
Kryształowe żyrandole, oświetlenie w wersji XXL czy lampy rzeźby są nie tylko źródłem światła, ale także ozdobą. W klasycznej aranżacji sprawdzą się modele, których kryształki mienią się i rozpraszają światło. Nie muszą być przeźroczyste, na rynku znajdziemy też żyrandole kryształowe w kolorowej odsłonie, wśród nich coraz bardziej popularne stają się te o barwie głębokiej czerni. W nowoczesnych wnętrzach lepszym wyborem będzie lampa-rzeźba.Powieszona nad stołem w jadalni lub na środku salonu sprawi, że wnętrze przestanie być sztampowe i zyska charakter. Ciekawym wyborem są też duże, przeskalowane lampy. Pamiętajmy jednak, że w małych pomieszczeniach, mogą one wyglądać groteskowo. Wówczas, zamiast zdobić, będą po prostu szpecić.

 

W TLE
Oprócz lamp czy żyrandoli, które odgrywają rolę pierwszoplanową i są główną ozdobą pomieszczenia, należy też zadbać o inne rodzaje oświetlenia. W każdym wnętrzu oprócz tego dekoracyjnego warto zastosować jeszcze dwa rodzaje – ogólne i miejscowe. To pierwsze powinno oświetlać całe pomieszczenia i zapewniać dobrą widoczność, drugie ma zadanie uzupełniające i służy do oświetlenia wybranego miejsca, np. zaaranżowanego w salonie kącika do czytania. Dlatego oprócz górnego, umiejscowionego centralnie światła warto pamiętać o kinkietach, lampach stojących i tych przeznaczonych do postawienia na stole czy parapecie. To one nadadzą naszemu domowi odpowiedni klimat i wykreują przytulny nastrój.

 

CIEPŁE CZY ZIMNE
Wygląd naszego domu zależy w dużej mierze od barwy światła. Jest ona podawana w kelwinach. Parametry poniżej 3300 K oznaczają barwę ciepłą, powyżej 5000 K zimną. Jeśli chcemy stworzyć wnętrze, które uspokaja i sprzyja relaksowi to wybierzmy ciepłe źródła światła. Chłodniejsze barwy pobudzają do działania i sprzyjają koncentracji, dlatego warto używać ich w domowym biurze. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Maksymalnie wynosi on 100 – taką wartość ma światło dzienne i większość żarowych źródeł światła. Przy kupnie lamp LED, świetlówek czy halogenów wybierajmy te, które mają najwyższy wskaźnik oddawania barw. W salonie i innych miejscach, gdzie przebywamy długo powinien on wynosić powyżej 90.

Czas generowania strony: -1711722150,82s