Zaczęło się od umiłowanej przez Polaków szarości. Ci odważniejsi decydowali się na podkreślenie architektury wnętrza antracytowym gzymsem czy kolumną. Potem szarość ogarniała coraz większe powierzchnie w naszych domach. Najbardziej popularne były szare ściany u wezgłowia łóżka. Jednak nadal pokutowało przeświadczenie, że ciemne elewacje pomniejszają pomieszczenie, że jeśli już, to możemy stosować je jedynie w bardzo przestronnych, wysokich i dobrze oświetlonych naturalnym światłem przestrzeniach. Dziś projektanci wnętrz, podobnie jak blogerzy, uwielbiają ciemne ściany. Gdy wpiszemy na Instagramie „#ciemnaściana” wyskoczą nam tysiące zdjęć malowniczych, szalenie modnych salonów, sypialni, holów. Zobaczymy również zdjęcia inspiracyjne z katalogów firm produkujących farby, m.in. Para Paints.

lozko z palet mieszkanie w stylu industrialnym loft sypialnia raca architekci
Fot. Projekt salonu Takuro Yamamoto Architects.
lozko z palet mieszkanie w stylu industrialnym loft sypialnia raca architekci
Fot. Projekt salonu Takuro Yamamoto Architects.

sciana kolor denim para paints sypialnia

Fot. Swoją karierę ciemne ściany rozpoczynały w sypialniach. Zwykle na ciemny kolor malowano ścianę u wezgłowia łóżka. Dekorianhome.pl/Raca Architekci, Para Paints.

OKIEM ARCHITEKTA

Agnieszka Warych / www.warych.pl

agnieszka warych

Wnętrze w odcieniu szarości, granatu, ciemnego brązu, grafitu a nawet czerni, umiejętnie połączonych z fakturą szlachetnego drewna, skóry i miękkich tkanin to przede wszystkim nastrój i niepowtarzalny klimat;  szyk i elegancja – po prostu klasa sama w sobie.

Ciemna przestrzeń zawsze robi wrażenie, posiada oryginalny charakter, konotuje pewną tajemnicę, stanowi idealne miejsce do odpoczynku i relaksu.

Nieodzownym i chyba najważniejszym elementem ciemnego wnętrza jest odpowiednio dobrane oświetlenie, nie tylko główne, ale przede wszystkim kierunkowe i dekoracyjne. Nastrojowe lampy, liczne kinkiety, przygaszone boczne światła, zapachowe świece, sprawiają, że otoczenie staje się ciepłe i przytulne - można poczuć w nim „genius loci”.

Aby stworzyć tak wyjątkową przestrzeń należy zwróć uwagę również na detale i faktury, zwłaszcza te naturalne jak drewno, metal, glinę, cegłę czy dzianiny lniane. Ciemne a zarazem nastrojowe wnętrza lubią dodatki w postaci ozdobnych poduch, bawełnianych pledów, długich zasłon, czy sztuki.


para paints kolory oliwkowy
ciemna sciana farrow and ball Book
butelkowa szmaragdowa zielen dulux
Fot. Oliwkowa zieleń - Para Paints, antracyt - Farrow & Ball.
antracytowa ciemna sciana raca architekci
farba para paints mieszkanie w stylu industrialnym loft salon
Fot. Antracytowe i czarne ściany we współczesnych polskich salonach projektu Raca Architekci. Ich monotonię „rozbijają” grafiki i lustra.

Najmodniejsze kolory ścian we współczesnych wnętrzach to wspomniany już antracyt, granat, matowa czerń oraz ostatni krzyk mody – butelkowa, zieleń. Dlaczego tak pokochaliśmy ciemne ściany? Architekci podkreślają, że głębokie, atramentowe odcienie powierzchni, w szybki i tani sposób tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat i atmosferę. „Ściany w nasyconych kolorach sprawiają, że pomieszczenia są oryginalne, zaskakujące, inne niż wszystkie” – dodają stylistki. Projektanci podkreślają także, że ciemne ściany stanowią znakomite tło do ekspozycji nie tylko sztuki, lecz także dekoracyjnych, biżuteryjnych lamp i wyjątkowych, wymagających specjalnej ekspozycji mebli. „Dobrym pomysłem jest łączenie wzorzystych tapet z jednolicie pomalowaną ścianą w nasyconej barwie, która to powtarza kolor występujący we wzorze – zdradza sekrety swojego warsztatu architekt wnętrz. Wszelkiego rodzaju okładziny ścienne oraz gzymsy także pięknie wyglądają pokryte intensywnym odcieniem farby. Jeśli zależy nam na „lżejszej” aranżacji – gzymsy i listwy przypodłogowe pozostawiamy białe.

lampa nimbus cto lighting
ciemna sciana martwa natura neptune
ciemne wnetrze salon abigail ahern
Fot. Zapierające dech aranżacje – salon ze spektakularną lampą NIMBUS firmy CTO Lighting, czarne angielskie kasetony – tło dla nostalgicznej martwej natury w aranżacji Neptune.com, salon królowej mrocznych wnętrz, światowej sławy stylistki Abigail Ahern.
ciemna sciana sypialnia farrow and ball
ciemna sciana jimmiemartin
ciemna sciana planete deco
Fot. Wnętrza, w których ciemna ściana decyduje o charakterze domu. Gdyby nie nasycona barwa, stylizacje bez wątpienia nie działałyby tak na zmysły! Farrow & Ball, Jimmiemartin.com, Planete Deco.

Dzięki „przyzwoleniu” na ciemne ściany we wnętrzu swój renesans przeżywają też farby tablicowe, którymi zwykle pokrywaliśmy jedynie fragment ściany w pokoju dziecięcym bądź w kuchni. Tam miały wymiar ściśle praktyczny – służyły do zabawy i do pozostawiania informacji pomiędzy domownikami. Teraz rysując i pisząc na dużej powierzchni w holu lub w salonie tworzymy coś w rodzaju domowej kroniki czy też galerii. Spośród wielu farb tablicowych warto wybrać sprawdzoną, najwyższej jakości, szczególnie gdy zamierzamy pomalować nią większą powierzchnię (włoska marka farb Metropolis).

farba tablicowa mieszkanie w stylu industrialnym kuchnia
czarna sciana tablicowa raca architekci
Fot. Ściany w kuchni i w sypialni pomalowane farbą tablicową. Projekt Raca Architekci, Para Paints.
grafika ciemna glamora
ciemna tapeta grafika glamora
szara grafika glamora
Fot. Wielkoformatowe ciemne tapety włoskiej marki Glamora z powodzeniem zastąpią we wnętrzu pomalowaną na czarno ścianę. Dystrybutorem tapet Glamora jest Dekorian.

Ściany to za mało? Moda na ciemne powierzchnie eskaluje! Może jeszcze nie w Polsce, lecz tam, gdzie dyktuje się trendy – w Mediolanie, Londynie, Paryżu spotkać można niebanalne sufity. I to wcale nie w ekscentrycznych, artystycznych loftach, a w apartamentach zwykłych śmiertelników. Gdy decydujemy się na ciemny (najczęściej czarny) sufit, ściany zwykle pozostają jasne, co stanowi intrygujący kontrast i sprawia wrażenie, że wszystko zostało postawione na głowie.

czarny sufit kuchnia scandinaviandeco
ciemny sufit boutiqueshomes
ciemny sufit kuchnia chang architects
Fot. Czarne sufity, tak jak i ściany mogą wydobywać zalety architektury wnętrza. Scandinaviandeco, Boutiquehomes, CHANG Architects.
ciemne sciany styl farmhouse
ciemna sciana obrazy
Fot. Pomalowane na czarno, szaro i granatowo ściany to najlepsze tło do ekspozycji sztuki, luster oraz wyjątkowych mebli. Sean Anderson, Farrow & Ball.