Ażury | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-19

Ażury

Rozwiązania, które wydają nam się całkowicie nowatorskie i świeże, często mają swoje korzenie w dalekiej lub bliższej przeszłości. Wystarczy małe wnętrzarskie śledztwo, by przekonać się, że modna ostatnio ścianka zastępująca wezgłowie łóżka i dzieląca salon na strefę dzienną i nocną została wymyślona jeszcze przez Le Corbusiera na początku XX wieku. Ażury przenoszą nas w czasie jeszcze dalej.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Po pierwsze funkcja

Bardzo modne w nowoczesnych wnętrzach dekoracyjne, półprzeźroczyte elementy bez trudu odnajdziemy, zwiedzając świątynie i zabytki powstałe pod wpływem kultury mauretańskiej czy arabskiej. Jak się okazuje, ich dyskretny urok świetnie znosi upływ czasu i jest na tyle uniwersalny, że zachwyca także dziś, w bardzo różnych kręgach kulturowych. Ażurowe elementy we wnętrzach zapewniają nie tylko niesamowity efekt wizualny - mają również walory praktyczne.

 

azurowa sciana w mauretanskim stylu w mieszkaniu Montreal ACDF

Fot. Pinterest - ściana inspirowana stylem mauretańskim.

 


OKIEM ARCHITEKTA

Ewelina Matysiak / Studio Architektura Wnętrz

 

ewelina matysiak

Alternatywą do ścian pełnych są ażurowe przegrody, które dzielą przestrzeń, wydzielając strefy, a nie pokoje. Dodają lekkości, pozostawiając odczucie otwartej przestrzeni. Odpowiednio oświetlone stworzą grę światła i cienia. Subtelnie odgrodzą kuchnie od salonu, prywatną łazienko-garderobę w sypialni od łóżka, a w wielofunkcyjnym pokoju dziecka, miejsce do nauki i zabawy od strefy snu i relaksu. 

 Jako dekoracja przyścienna ukryją nieatrakcyjne elementy, jak choćby grzejnik, klimatyzacja czy skrzynki elektryczne. Zamocowane na suwnicach będą mobilną, ażurową przegrodą, zmieniającą się razem z zapotrzebowaniem funkcjonalnym. Sprawdzą się w domowym spa, basenie czy restauracji, a także na zewnątrz, w postaci ścianek tarasowych, dając poczucie prywatności. 

 Tworząc wnętrza szyte na miarę, często projektuję indywidualny wzór przegrody do konkretnego wnętrza. Najlepszym materiałem wydaje się płyta MDF i sklejka, ale warto pokusić się o metalowe pręty czy ażurowe rzeźby z metalu. Zdecydowanie kształty, podziały i kolorystyka powinny być spójne z całym wnętrzem. Do minimalistycznych koncepcji wybierzmy pionowe bądź poziome, rytmiczne słupki, natomiast do wnętrz w stylu art deco i rezydencji – te bardziej dekoracyjne, koronkowe, miękkie formy. 

 Dobrze, jeśli przegroda nie będzie jedynym elementem w domu z danym motywem. Warto powielić te same formy w innym miejscu, nadając im nieco inne zastosowanie. W ten sposób wnętrze będzie spójne i stylowe, a użycie danego elementu nieprzypadkowe. 


 

azurowe panele scienne casadarte dekorian

Fot. Ażur marki Casa d'Arte jako subtelne przepierzenie.

 

azurowa sciana na klatce schodowej

Fot. Ażury tworzą lekką formę klatki schodowej - Pinterest.

 

azurowe panele na oknach casa darte dekorian

Fot. Ażury Casa d'Arte jako wysłona okna.

 


OKIEM ARCHITEKTA:

Marcin Gałuszka Marcin Janus / Frog Studio

 

marcin galuszka marcin janus frog studio

Wnętrze często łączy w sobie wiele różnych funkcji. Dlatego właśnie rodzi się potrzeba dodatkowego podziału i wyodrębnienia w nim stref. Ściana jest zbyt oczywista i wizualnie zmniejsza przestrzeń. Oryginalnym rozwiązaniem są ażury. Istnieje kilka rodzajów takich przegród - najważniejsze to ażurowe panele dekoracyjne. Umożliwiają świetny podział dużej przestrzeni na mniejsze jednostki, dając użytkownikom poczucie prywatności. Dzięki najnowszym technologiom, formy ażurów nie mają ograniczeń. Panele mogą być minimalistyczne, o jednorodnym wzorze lub bardziej wyszukane, futurystyczne. Innym typem ażurów są przegrody funkcjonalne stosowane w multi-funkcjonalnych wnętrzach. Poza głównym celem - dzieleniem przestrzeni, oferują dodatkowe funkcje - na przykład mebla. Według nas ażury to świetne rozwiązanie w dużych przestrzeniach. Przemyślany projekt odpowiednio wystrefuje wnętrze oraz zapewni jego niepowtarzalność.


 

Bogactwo motywów

Estetykę i stylistykę ażurów można świetnie dopasować do charakteru wnętrza. Surowe, minimalistyczne, pionowe linie będę bardzo dobrze wyglądały w nowoczesnym pomieszczeniu, geometryczne wpiszą się w stylistykę art deco, a wykonane z industrialnych materiałów w loftowy klimat.

 

azurowa sciana w stylu art deco w mieszkaniu

Fot. Panel dekoracyjny w stylistyce art deco - Pinterest.

 

azurowa sciana w minimalistycznym stylu na poddaszu

Fot. Minimalistyczny wzór o prostych liniach i rytmach - Pinterest.

 

azurowa sciana w lofcie

Fot. Ściana o industrialnym charakterze - Pinterest.

 

Panele marki Casa d’Arte są wyjątkowe pod tym względem. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że możemy dopasować ich wygląd do naszego gustu, oczekiwań, indywidualnego projektu. Wybór kształtu i wzoru zależy wyłącznie od nas. Produkty Casa d’Arte wykonane są ze sklejki lub z różnych gatunków naturalnego drewna, takich jak sosna, olcha, brzoza czy buk. Jeśli chodzi o kolorystykę, mamy do dyspozycji naturalne odcienie, ale możemy również zamówić dekorację w dowolnym kolorze z palety liczącej ponad 4 tys. odcieni!

 

drewniane panele scienne casa darte dekorian

Fot. Ściana z secesyjnym motywem i w ciekawym kolorze - Casa d'Arte.

 

Ażurowe detale

Pięknym i efektownym akcentem są ozdobione ażurowymi elementami dekoracje i akcesoria, na przykład lustra. Odbijając światło, dodają wnętrzu blasku, a oryginalny wzór przykuwa uwagę i stanowi oryginalny element dekoracyjny. 

 

azurowe podswietlane kubiki casa darte dekorian

Fot. Dyskretne i efektowne, ażurowe kubiki świetlne od Casa d'Arte.

 

azurowe lustro casa darte dekorian

Fot. Lustro marki casa d'Arte.

 


OKIEM ARCHITEKTA

Anita Chrzanowska-Bac / ACB Architektura

 

anita chrzanowska bac

Ażury pozwalają osiągnąć efekt lekkości i delikatności formy. W architekturze mamy wiele odniesień do tego trendu. Wskazałabym tutaj na sztukę mauretańską, hinduską czy gotycką. Obecnie chętnie wykorzystywane są formy nawiązujące do stylu marokańskiego, które idealnie korespondują ze stylem glamour.

 Panele nie muszą być elementami pionowymi, sprytnym sposobem jest zastosowanie ich na suficie i dodatkowe podświetlenie. Dodatkowym atutem jest w takim wypadku poprawienie akustyki wysokich pomieszczeń.  

 Ciekawym zastosowaniem jest zabieg zestawienia ich razem z lustrem. Możemy stworzyć szklaną ścianę i w dekoracyjny sposób powiększyć np. zbyt wąski korytarz lub nadać ciekawą formę szafie. 

 Innym przykładem jest oddzielenie przestrzeni prywatnej od półprywatnej, publicznej. Umożliwiają to na przykład ażurowe okiennice, ruchome panele wewnętrzne lub zewnętrzne. Panele ażurowe znajdą swoje zastosowanie nie tylko jako duże elementy we wnętrzach. Mogą stanowić detal np. parawan, wypełnienie przestrzeni w zabudowie kuchennej, skrzydło drzwi do szafeczki na szkliwo, lampę, osłonę na grzejnik. Materiał tego typu daje nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni i nadawania jej niepowtarzalnego charakteru.

 

azurowe dekoracje anita chrzanowska bac wizualizacja

Fot. Realizacja z wykorzystaniem ażurów autorstwa ACB.


Przestrzenie komercyjne

Ażury doskonale sprawdzą się także w rozmaitych przestrzeniach publicznych. Można nimi oddzielić stoliki w restauracji czy stanowiska w gabinecie kosmetycznym, zapewniając gościom atmosferę intymności, a jednocześnie nie przytłaczając wnętrza zbyt wieloma podziałami. 

 

azorowa sciana w biurze

Fot. Ażurowa ściana w biurze - Pinterest.

 

azurowe panele w restauracji ShabuSEN Studio C8 Hong Kong

Fot. Ażurowe elementy wykorzystane w projekcie restauracji w Hong Kongu - Pinterest.

 

 

 

Czas generowania strony: -1714060155,58s