Spokój i harmonia | Dekorian Home
TOP WNĘTRZA | 2017-10-12

Spokój i harmonia

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Proste, minimalistyczne formy towarzyszą konkretnym bryłom, geometria przegląda się w łagodnych, opływowych kształtach, a stonowane kolory pozwalają zaistnieć mocnym barwnym akcentom. Kompozycja idealna.


 

Młoda rodzina, która kupiła ponad stumetrowy apartament zlokalizowany kilka minut spacerem od urokliwego Starego Miasta w Gdańsku, ceni równowagę. Wybrała dla siebie miejsce, które jest położone blisko historycznych atrakcji miasta, a jednocześnie zapewnia współczesny komfort i życie z dala od miejskiego zgiełku. Projekt mieszkania miał odzwierciedlać ich życiowe nastawienie. Wymarzyli sobie, że nowe miejsce będzie doskonale wyważone: nowoczesne i funkcjonalne, a jednocześnie przytulne i ciepłe. Aranżację wnętrz powierzyli pracowni Raca Architekci, a partnerem wykonawczym był gdański salon sieci Dekorian.

 

Kiedy architekci - Marta i Michał Raca, właściciele pracowni Raca Architekci - przystąpili do pracy, uznali, że słowo harmonia będzie kluczem do powstającego projektu. W swojej koncepcji postanowili szukać złotego środka zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i estetyki. Bardzo precyzyjnie przeanalizowali wszelkie możliwości, tak aby ostatecznie zaproponować aranżację, która zminimalizuje wszelkie straty przestrzeni, a jednocześnie odpowie na wszystkie potrzeby klientów. Wybierając materiały wykończeniowe i meble, precyzyjnie i uważnie balansowali między parami przeciwieństw: jasne-ciemne, matowe-błyszczące, twarde-miękkie, zimne-ciepłe, geometryczne-nieregularne, by stworzyć wnętrze minimalistyczne i proste, a zarazem przyjazne i bezpieczne.

 

W mieszkaniu powstał salon połączony z kuchnią, gabinet (mogący pełnić również funkcję pokoju gościnnego), pokój dziecięcy, łazienka, toaleta i hall. Aby wygospodarować miejsce na dużą garderobę bez konieczności ograniczania powierzchni sypialni lub gabinetu, architekci zdecydowali się umieścić ją w korytarzu. W długiej szafie z przesuwnym lustrem zastosowali nietypowy system drzwi "Barn Door", za którymi znalazło się miejsce na siedzisko umieszczone w niewielkiej niszy, ułatwiające zakładanie butów lub odpoczynek. Pod nim ulokowano szuflady na buty, dzięki czemu każda para jest atrakcyjnie wyeksponowana i łatwo dostępna. Miejsca do przysiadania i relaksu znajdują się także w pokoju dziecięcym i sypialni małżeńskiej. W pierwszym przypadku podwójną funkcję pełni niska półka na zabawki i książki, w drugim minimalistyczna komoda na wprost łóżka. Poszukiwanie wielofunkcyjnych rozwiązań jest mocną stroną duetu Raca Architekci. Dobrym przykładem jest sposób zabudowania grzejnika w kąciku jadalnianym. Konstrukcja tworzy przytulny zakątek i jednocześnie stanowi bezcenne, dodatkowe miejsce do przechowywania. Szacunek do każdego centymetra przestrzeni zainspirował architektów do zaprojektowania unikalnej szafki na wino nad blatem kuchennym. Gdyby nie inwencja projektantów, którzy w ścianie z uskokiem zobaczyli potencjał, byłaby to całkowicie stracona przestrzeń. 

 

Podstawowym elementem wystroju apartamentu stało się naturalne, dębowe drewno. Tworzy ono fenomenalną oprawę całego wnętrza i doskonale równoważy wszystkie chłodne akcenty. Dębina pojawia się jako okładzina podłogowa - w tej roli szlachetne, naturalne, olejowane deski marki Nobifloor z kolekcji Standard Plus. Kontynuacją pomysłu są fornirowane meble, drewniane drzwi, listwy przypodłogowe, dekoracyjne akcenty (oprawy świetlne, ramy luster, żaluzje, akcesoria kuchenne). Słoneczne drewno jako tło umożliwiło wprowadzenie chłodnych czerni, szarości i bieli z palety kanadyjskiej marki Para Paints. Jako wyrazisty akcent kolorystyczny zastosowano głęboki turkus, który świetnie komponuje się z naturalną dębiną. 

   

Mimo dużej konsekwencji i repetywności motywów (np. kafle pojawiające się w korytarzu i kuchni), które spinają projekt, każde z poszczególnych pomieszczeń różni się od siebie charakterem. Gabinet, z pojemną szafą na dokumenty i dwustanowiskowym biurkiem, został zaprojektowany w ciemniejszych, stonowanych kolorach, by sprzyjać koncentracji podczas pracy. Przestronna sypialnia, najjaśniejsze pomieszczenie z całego mieszkania, zgodnie z wymaganiami klientów, jest wyciszona, neutralna, tak by można było w niej przyjemnie wypoczywać. W sypialni dziecka również królują delikatne szarości, które stanowią piękną bazę dla kolorowych zabawek. Oprócz zmywalnej tapety do kolorowania z motywem dżungli, w pokoju nie mogło zabraknąć namalowanej tablicy wykonanej przy użyciu farby włoskiej marki Metropolis. Koncepcja łazienki opiera się na silnych kontrastach bieli i czerni. 

 

Całe mieszkanie wypełniają gładkie, pozbawione zbędnych ornamentów, rytmicznie podzielone powierzchnie. Nawet kaloryfery stanowią płaskie tafle wtapiające się idealnie w otoczenie. Dynamikę wprowadza zabawa głębią i perspektywą (nisze, wyodrębnione kolorystycznie fragmenty szaf czy półek) oraz geometria. Monochromatyczność wspaniale kontrują subtelne wzory tapet Cole&Son (Frontier, tile, 89/7027 i Geometric, Spex 93/16063) czy heksagonalne płytki w łazience. Mocnym elementem są wyraziste bryły lamp, szczególnie grupa białych kul nad stołem (George Nelson Bubble Lamps), piramida kolorowych baniek przy telewizorze, przeskalowany plafon w salonie, lampa balonik (Brokis, Memory), a także grupa kinkietów w hallu i toalecie. Konkret brył i wzorów neutralizuje miękkość tkanin, dywanów, roślinne motywy rysunków i grafik oraz soczysta zieleń w doniczkach.

 

Projekty pracowni Raca Architekci można prześledzić na stronie: www.raca-architekci.pl.

Czas generowania strony: -1713500740,65s