Jim Thompson: Nuta orientu

autor tekstu: Marcin Poboży

Manufaktura Jim Thompson zasłynęła na całym świecie z produkcji jedwabiu, w którym zakochała się tajska królowa Sirikit, czy legendarny kreator mody Pierre Balmain. Poznajmy sylwetkę jej fundatora.


 

Z fascynacji tajskim jedwabiem

 

Założycielem znanej na całym świecie manufaktury produkującej tkaniny dekoracyjne i tapety był Jim Thompson, urodzony w 1906 roku amerykański architekt i kolekcjoner sztuki. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie Princeton Jim Thompson pracował w latach 30-tych XX wieku w Nowym Jorku jako architekt wnętrz. Następnie pełnił funkcję dyrektora baletu Russe de Monte Carlo. Zainteresował się wtedy scenografią i kostiumologią. Podczas II Wojny Światowej służył w armii amerykańskiej w stopniu oficera. Po wojnie osiedlił się w Bangkoku. Thompson zafascynował się Tajlandią, tamtejszą kulturą i sztuką. Powróciły również jego dawne pasje związane z dekoracją wnętrz i materiałami dekoracyjnymi. Szczególnie upodobał sobie tajski jedwab z jego niesamowitym wachlarzem kolorów i tekstur. Thompson był przekonany, że w tkaninie tej tkwi bardzo duży potencjał handlowy i na jej produkcji postanowił oprzeć swoją przyszłą działalność biznesową.

 

 Niezwykłe są okoliczności zaginięcia i prawdopodobnej śmierci Jima Thompsona. W Wielkanoc 1967 roku, podczas pobytu w Malezji opuścił on swoją willę i nigdy nie wrócił. Jego poszukiwania zakrojone były na szeroką skalę. Uczestniczyła w nich policja, wojsko, turyści, skauci, misjonarze, studenci, Gurkhowie i malezyjscy aborygeni. Te fakty mówią same za siebie – jak ważną dla tego kraju postacią był amerykański biznesmen i kolekcjoner.

 

Tapety, czyli szlachectwo zobowiązuje

 

Dziełem życia Jima Thompsona była manufaktura, która powstała w 1950 roku. Od początku produkowała luksusowe tkaniny dekoracyjne, a z czasem rozszerzyła swoje portfolio o tapety do wnętrz, projektowane przez najbardziej uznanych, światowych designerów. Dzięki licznym znajomościom Jima Thompsona w świecie designu, sztuki, biznesu i mediów, jego materiały szybko osiągnęły dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie. W momencie powstania firma zatrudniała 100 pracowników, obecnie dla Jim Thompson pracuje 3000 osób i dysponuje on 50 zakładami produkcyjnymi. Marka jako największy na świecie producent ręcznie tkanych materiałów, szczególnie znana jest dzięki swoim legendarnym tajskim jedwabiom. W ostatnich latach ich sławie z powodzeniem próbują dorównać unikalne kolekcje tapet do wnętrz sygnowane marką Jim Thompson. Ich znakiem rozpoznawczym są różnorodne motywy dekoracyjne o charakterze orientalnym. Źródłem inspiracji dla projektantów jest sztuka, architektura i przyroda Dalekiego Wschodu. Mimo pozornie klasycznej stylistyki wzory tapet od Jima Thompsona intrygują egzotyczną nutą. Architekci, styliści i osoby zawodowo związane z aranżacją wnętrz zachwycają się wzorami tapet Jim Thompson i podkreślają ich niepowtarzalny charakter.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ TEGO AUTORA

CZYTAJ WIĘCEJ Innych autorów

Wydawnictwo

P.H. MAM Sp. z o.o.
Zgórsko, ul. Leśna 31
26-052 Nowiny