Czerń idealna - Vantablack zastrzeżony

2016-05-30 / autor tekstu: Anna Rychlewicz

Czerń czerni nierówna. Istnieje jednak tzw. czerń idealna, czyli najczarniejsza z czarnych. Miano to przysługuje farbie Vantablack. Aktualnie prawo do używania tego koloru ma tylko jeden artysta.Monopol na używanie koloru Vantablack ma brytyjski rzeźbiarz, Anish Kapoor. Jest on jedynym artystą, który otrzymał licencję na wykorzystywanie w swojej pracy najczarniejszej czerni. 

Vantablack to substancja opracowana do celów wojskowych i astronomicznych przez firmę NanoSystems z Surrey w 2014 roku. Wówczas, wykorzystywana była ona między innymi do maskowania satelitów i kamuflażu samolotów wojskowych. Idealny odcień czerni zawdzięcza ustawionym gęsto przy sobie, pionowo, ultracienkim nanorurkom węglowym, które pochłaniają aż 99,96% światła. To sprawia, że na obiekcie pokrytym tym materiałem nie powstają żadne cienie, co z kolei utrudnia identyfikację kształtu.
Powłoka Vantablack, oprócz wyjątkowo wysokiej zdolności absorbowania światła, posiada także bardzo dużą odporność temperaturową. Potrafi wytrzymać zmianę temperatury od -196°C do +300°C, bez utraty właściwości.

Trójwymiarowa rzeźba pomalowana kolorem Vantablack sprawia wrażenie idealnie płaskiej.
Żródło: www.surreynanosystems.com

Najnowsze wpisy

Wydawnictwo

P.H. MAM Sp. z o.o.
Zgórsko, ul. Leśna 31
26-052 Nowiny