Piramida Luwru zniknęła

2016-06-23 / autor tekstu: Małgorzata Błażejewska

Symbol największego muzeum świata został usunięty. Takiej iluzji optycznej można doświadczyć przez kilka tygodni przed paryskim muzeum sztuki.


 

Francuski fotograf, ukrywający się pod inicjałami, JR, odpowiedzialny za projekt artystyczny zlecony przez Luwr, przykleił ogromny biało-czarny kolaż na fasadę piramidy. Zdjęcia przedstawiają historyczną część budynku Luwru, który będąc w tle piramidy, na co dzień stoi w jej cieniu. Niektórzy mówią, iż szklana piramida stała się jeszcze bardziej przezroczysta, niż kiedykolwiek do tej pory. JR w swojej pracy artystycznej nie daje się zamknąć z muzeum, ale wychodzi na zewnątrz, realizując wiele projektów „street art” na całym świecie. Wierzy, ze zdjęcia mogą zmieniać percepcję tego, co już istnieje i zmieniać świat na lepsze. Pomysł na paryska instalacje zrodził się w momencie obserwacji turystów z całego świata, którzy przed wejściem do Luwru, odwracali się plecami do piramidy i robili selfie, w pośpiechu, bez słowa. Celem instalacji jest zatem interakcja międzyludzka, pobudzenie do zadawania pytań, dotyczących tego, co historyczne, a co nowoczesne, do zdziwienia, albo choćby uśmiechu, wyjaśnia JR. Jednocześnie artysta „likwidując” piramidę Luwru w francuskiej stolicy składa hołd architektowi piramidy, Ieoh Ming Pei’owi, który w 1986 roku, mimo licznych głosów krytycznych, miał odwagę na budowę tego nowoczesnego wejścia do muzeum.

 

Instalacje można zobaczyć w Paryżu do 27 czerwca 2016. Krótkie wideo z etapów przygotowań piramidy do jej nowej odsłony, do zobaczenia na stronie „Le Monde”. 

 

(fot. ©JR-Art)

Najnowsze wpisy

Wydawnictwo

P.H. MAM Sp. z o.o.
Zgórsko, ul. Leśna 31
26-052 Nowiny